Technology photo created by freepik - www.freepik.com

Covid -19 Pandemi süreci ile birlikte e-ticaret sitelerinin kullanımı ciddi bir şekilde artış göstermiştir, Nielsen’in araştırmasına göre, geçen yılın aynı zamanına göre e-ticaret sitelerinin kullanımı %159 gibi bir artış gösteriyor. Tabii bu hızlı büyüme ve popülerlik siber saldırganların da ilgisini çekti. Bunun neticesinde de maalesef ülkemizde de örneklerini gördüğümüz e-ticaret sitelerinin hacklenmesi ve verilerin çalınmasında ciddi bir şekilde artış yaşanmıştır. Yaşanan saldırılar sonucunda, siber saldırganların iki büyük motivasyonu olduğu gözleniyor. Bunların ilki kredi kartı bilgileri ve ikincisi ise, kimlik bilgilerinin çalınması.

Bugün sizlere, çevrim içi alışveriş sırasında bu saldırılardan en az şekilde etkilenmeniz için veya alışveriş yaptığınız sitenin bir saldırıya uğraması durumunda alabileceğiniz bazı tedbirlerden bahsetmek istiyorum.

  1. Alışverişlerinizi sanal kredi kartı ile yapın; Çevrim içi alışveriş sitelerinde kredi kartı ve banka kartlarınızın bilgilerini kayıtlı bırakmamaya özen gösterin, eğer kart bilgilerinizi kayıtlı bırakmanız gerekiyorsa mutlaka sanal kredi kartı kullanın ve limitini alışveriş yapacağınız süre içinde ihtiyacınız olan limit kadar ayarlayıp, alışveriş sonrasında limitlerini sıfırlayın. Kartınız kullandığınız alışveriş sitesinin veri hırsızlığına uğraması durumunda sanal kartınızı kolaylıkla iptal ederek, yeni bir kart oluşturabilirsiniz, aynı zamanda limitini sürekli değiştirebileceğiniz için olası bir kötüye kullanım durumunda gerçek kredi kartınıza göre daha güvenli olacaktır.
  2. Alışverişlerinizi Güvenli WiFi ağları üzerinden yapın; Cafe, restoran ağları gibi herkese açık kablosuz ağlar üzerinde kart bilgilerinizi girmeyin ve finansal işlemlerinizi yapmayın. Bu gibi alanların siber saldırganların da en sevdiği alanlar olduğunu unutmayın. Eğer bu gibi halka açık kablosuz ağlar üzerinden işlem yapmak zorunda kalırsanız mutlaka öncesinde güvenilir bir VPN yazılımı ile bağlantınızı güvenli hale getirin.
  3. Sadece Güvenli Çevrim içi alışveriş sitelerini kullanın; Çevrim içi alışveriş sırasında mutlaka kullandığınız sitenin HTTPS bağlantı sunduğunu ve kredi kartı ödemelerinde 3D secure kullandığından emin olun.
  4. Gerekli olandan fazla bilgi paylaşmayın; Çevrimiçi alışveriş sitelerine üye olurken, bizlerden adres, telefon, TC Kimlik No v.b. bir çok bilgi istemekte, gerekli olandan fazla bilgi paylaşmayın, eğer mümkün ise minimum bilgi paylaşımı yapmaya özen gösterin, bu sitelerin herhangi bir saldırıya uğraması durumunda saldırganların eline minimum bilgi geçmiş olacaktır.
  5. Tarayıcınızın otomatik tamamlama özelliğini kapatın; Tarayıcıların hemen hepsi işlerinizi kolaylaştırmak için sizden kart ve kişisel bilgilerinizi saklayıp, girişleri otomatik yapmanız için yardımcı olmak isteyecektir. Ancak, unutmayın ki bu bilgileri bu şekilde saklamanız durumunda siber saldırganlar için bu bilgilerinize erişimi daha kolay olacaktır.
  6. Çevrim içi kimliğinizi ve şifrelerinizi karmaşık ve farklı belirleyin; bütün çevrimiçi alışveriş sitelerinde aynı şifreyi kullanmayın, saldırganların şifrenizi ele geçirmesi durumunda ilk yapacakları işin diğer çevrim içi alışveriş sitelerinde ve hatta sizin ile ilgili bulabildikleri, erişebildikleri bütün çevrimiçi sitelerde (Sosyal medya, e-posta, kurumsal e-post vb..) bu bilgilerinizi deneyeceklerini unutmayın. Bu sebeple çevrimiçi hesaplarınızda karmaşık ve benzersiz şifreler kullanın. Ayrıca, çevrimiçi hesaplarınızda farklı şifreler kullanmanız durumunda, herhangi bir hesabınız hacklenmiş olsa bile diğer hesaplarınızı bu sayede güvende tutabileceğinizi unutmayın. Alışveriş yaptığınız sitenin bir veri hırsızlığına uğradığını öğrenirseniz mutlaka ilgili sitede ve aynı şifreyi kullandığınız bütün sitelerdeki/hesaplarınızdaki şifrelerinizi hızlıca değiştirin. Mümkün olması durumunda güvenilir şifre yönetim yazılımları kullanın böylelikle kullandığınız karmaşık şifreleri hatırlamanız daha kolay olacaktır.
  7. Çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın; Mümkün olan bütün ortamlarda çok faktörlü kimlik doğrulama kullanın, alışveriş yaptığınız site bu özelliği destekliyorsa mutlaka etkinleştirin. Bu sayede şifrenizi girdikten sonra telefonunuz ile vereceğiniz basit bir onay ile hesabınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız.
  8. Bilgisayarınızı ve Anti virüs yazılımınızı güncel tutun; Saldırıların başlangıç noktası kullandığınız çevrimiçi alışveriş sitesi olabileceği gibi, sizin bilgisayarınızda bulunan bir zafiyet ile ilgili de olabileceğini unutmayın. Bilgisayarınızın işletim sistemini ve anti virüs yazılımı güncel tutmanız olası riskleri minimuma indirecektir.
  9. Kampanya ve bildirim E-Postalarında dikkatli olun; Her zaman aklınızda bulunsun, bir şey gerçek olamayacak kadar iyi gözüküyorsa, mutlaka bir sorun vardır. Gelen kampanya ve bildirim e-postalarında şüpheci olun. E-posta içeriğindeki bağlantı adreslerini mutlaka kontrol edin, bazen en iyi fırsat gibi gözüken e-postalar, şifrenizi çaldırmanız için gideceğiniz son adım olabilir. Bu bağlantı adreslerinin, alışveriş yaptığınız sitenin orijinal adresi ile aynı olup olmadığını mutlaka kontrol edin.Kampanya e-postalarında genellikle sizden şifrenizi girmenizi istemezler, açılan ilk sayfada şifrenizi girmenizi istiyor ise mutlaka adresin doğrulunu kontrol edin.
  10. Düzenli olarak kredi kartı ekstrenizi kontrol edin; Artık birçok banka çevrimiçi alışveriş sonrasında bildirim gönderebiliyor, bankanız ile görüşerek bu özelliği aktif edin. Alışveriş sonrasında gelen mesaj ile harcadığınız tutarı mutlaka kontrol edin. Bunun ile birlikte düzenli olarak ekstrenizi kontrol edin. Şüpheli bir işlem görmeniz halinde mutlaka bankanız ile görüşerek kartınızı iptal ettirin, şüpheli işlem bildirimi yapın.

BİR CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya yazın