Flash yerini HTML5 e bırakıyor.

Adobe’un açıklamasında da bulabileceğiniz gibi, Adobe Flash desteği 31 Aralık 2020 tarihinde sona eriyor.

Uzun yıllar boyunca, interaktif web sayfaları ve oyunların vazgeçilmez tercihi olan Adobe Flash artık veda etmeye hazırlanıyor. HTML5 ve WebGL gibi açık kaynak teknolojilerin yaygınlaşması ve stabil hale gelmesi Adobe’un bu kararında etkili oldu, aynı zamanda güvenlik endişeleri, patchleme zorluğu gibi etkenlerde Flash’ın popülerliğini yitirmesine sebep oldu.

Tarayıcı Desteği

Google Chrome, tarayıcılarının 53. güncellemesinde Adobe Flash kullanımını durdurdu. Yazılım yine de Chrome ayarlarından etkinleştirilebilse de, Google, Flash için kullanım ömrünün sona erme tarihinin etkili olduğunu doğruladı, Google, Flash’ın Chrome tarayıcısı altında çalışmasını tamamen engelleyeceğini doğruladı.

Mozilla, Flash’ın yamalamaya devam ettiği aşırı güvenlik açıklarını göstererek 2016 ortasında Adobe Flash desteğini varsayılan olarak durdurdu. 2020’nin sonunda Mozilla da, Flash’ı engelleyecek.

Ve son olarak, Microsoft kullanım ömrünün sonunda Adobe Flash’ı durduracak ve engelleyecek. Ana tarayıcıların üçü de desteği sonlandırıp Flash’ın çalışmasını engelleyeceğini bildirdi.

Alternatif Teknolojiler

Şu an için alternatif olarak en yaygın tercih HTML5 gibi duruyor, bütün büyük tarayıcılar HTML5’i sorunsuz olarak destekliyor.

Flash, zengin içerik, oyun, animasyon ve her türlü medya için web’de öncülük yaptı ve HTML5 dahil mevcut web standartlarının çoğuna ilham verdi. Artık tüm modern tarayıcılarda herhangi bir eklenti yüklemeye gerek kalmadan HTML5 ile bu özellikler, gelişmiş performans, pil ömrü ve artırılmış güvenlik ile sağlanabiliyor.

Son olarak Adobe, HTML5 ve WebAssembly gibi yeni web standartlarının geliştirilmesine öncülük edecek ve ilerlemelerine aktif olarak rol almak için bu platformlara katılacağını ve katkıda bulunmaya devam edeceğini iletti. HTML5 içeriği geliştirmek için, animasyon aracı Animate CC ve Premiere Pro CC gibi animasyon ve video araçları sağlamaya devam edeceğini açıkladı.

BİR CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen adınızı buraya yazın